Preusposabljanje in izpopolnjevanje v agroživilskem in veterinarskem sektorju

Pregled projekta

DELOVNI PAKETI projekta

tečaji usposabljanja

Pakt za znanja in spretnosti

Zavezništva za sektorsko sodelovanje na področju znanj in spretnosti – izvajanje načrta

Inclusive REskilling and upSkilling Toward competitive Agrifood and veterinary sectoR: European agenda StraTegy.

Evropska komisija je v sporočilu iz Bruggeja poudarila pomen poklicnega izobraževanja in usposabljanja v izobraževanju. Razpisi za zavezništva za sektorsko sodelovanje na področju znanj in spretnosti v okviru sklopa 2 obravnavajo to vprašanje in so „namenjeni spodbujanju zagotavljanja novih znanj in spretnosti ter odpravljanju neusklajenosti znanj in spretnosti z oblikovanjem in oblikovanjem novih učnih načrtov za visoko šolstvo ter poklicno izobraževanje in usposabljanje (VET), ki podpirajo razvoj iniciativnosti in podjetniškega razmišljanja v EU“. Tudi predlog bo sledil tem smernicam in se osredotočil na digitalna znanja in spretnosti, nadgradnjo/preusposabljanje delovne sile, povečanje privlačnosti sektorja in omogočanje podjetniške miselnosti ter lažje preusmerjanje delovne sile iz drugih sektorjev v kmetijsko-živilski in veterinarski sektor (ukrep 7 programa EU za spretnosti: povečanje števila diplomantov STEM ter spodbujanje podjetniških in prečnih spretnosti). Medtem ko projekt I-RESTART odgovarja na sektorske politike z oblikovanjem strategije znanj in spretnosti, prispeva tudi k uresničevanju evropskih politik na področju izobraževanja in usposabljanja. V konzorciju sodelujejo evropske mreže izvajalcev poklicnega izobraževanja in usposabljanja, nacionalni izvajalci poklicnega izobraževanja in usposabljanja ter vodilni visokošolski zavodi na področjih: 1) živilska industrija in predelava, 2) živinoreja, 3) digitalne tehnologije za živilsko industrijo, e-trgovina, izvoz, spletno trženje, logistika, 4) veterinarske dejavnosti, 5) napredne podjetniške veščine. Vsi si bodo v sodelovanju z združenjem proizvajalcev in predstavniki živilske industrije prizadevali za večjo razširjenost poklicnega izobraževanja in usposabljanja v sektorju, spodbujanje učenja z delom, opredelitev in krepitev ključnih kompetenc v učnih načrtih poklicnega izobraževanja in usposabljanja ter odgovarjali na sklepe iz Rige, sklepe Sveta in nekdanje sporočilo iz Bruggeja. V evropskem političnem diskurzu se je zaradi vse večje potrebe po izpopolnjevanju in preusposabljanju delovne sile na eni strani ter poudarka na učenju, osredotočenem na študenta, in potrebi po prožnih učnih poteh na drugi strani povečala pozornost do novih poverilnic in kratkih študijskih programov, ki se pogosto imenujejo mikrokrediti. Mikropriznanja so bila opredeljena kot pomemben element v evropskem izobraževalnem prostoru Evropske unije, kot je razvidno iz nedavno objavljene agende EU za znanja in spretnosti, v kateri je ukrep 10, „Evropski pristop k mikropriznanjem“, med orodji in pobudami EU, ki podpirajo vseživljenjsko učenje (Evropska komisija, 2020). Zaradi hitrih sprememb v naših družbah in gospodarstvih se je o mikrokredentih razpravljalo pri pripravi prihodnjega sporočila ministrov za izobraževanje v evropskem visokošolskem prostoru (EHEA) za leto 2020 kot o sredstvu za odzivanje na potrebe udeležencev izobraževanja po izpopolnjevanju in prekvalifikaciji (Bolonjski proces, 2020).

I-RESTART bo temeljil na nastajajočem okviru za mikrokredite in ga bo vključil kot inovativen način za hitro izpopolnjevanje in preusposabljanje ter povečanje razširjenosti poklicnega izobraževanja in usposabljanja v agroživilskem in veterinarskem sektorju na splošno. I-RESTART bo sodeloval tudi pri ukrepu 2: Krepitev znanja in spretnosti ter ukrepu 3: Podpora EU za strateške nacionalne ukrepe za izpopolnjevanje znanja in spretnosti, in sicer z oblikovanjem časovnega načrta EU.

Oglejte si naše brošura

 

Učni načrti

Podatkovna zbirka o učnih načrtih/tečajih dopolnjuje informacije o šolah poklicnega izobraževanja in usposabljanja, ponudnikih poklicnega izobraževanja in usposabljanja ter drugih ponudnikih izobraževanja na splošno.

Najboljša praksa

Podatkovna zbirka najboljših praks vsebuje informacije o uspehih na projektnih področjih: trajnost, digitalizacija, biogospodarstvo, mehka znanja, nove tehnologije in usposabljanje v kmetijstvu, gozdarstvu in sorodnih sektorjih (kmetijsko-živilska in gozdarska industrija).

Možnosti financiranja

Partnerji so preučili in navedli razpoložljive možnosti financiranja za podporo strategij na področju znanj in spretnosti ter prihodnje uporabe rezultatov projekta FIELDS na regionalni/nacionalni ravni in ravni EU.

Projekti

Podatkovna zbirka projektov vsebuje informacije o stanju evropskih projektov na področju kmetijstva, gozdarstva in povezanih sektorjev (biogospodarstvo, digitalizacija, mehke veščine in trajnost).

Regulativni okviri

Preuči se regulativni okvir, da se zagotovi izvajanje strategije na lokalni ravni in da se rezultati projekta uporabljajo tudi po njegovem zaključku.

Glasilo

Glasila poročajo o glavnih dosežkih projekta, ki so predstavljeni v načrtu razširjanja in v podatkovni zbirki zainteresiranih strani iz vsake partnerske baze podatkov.

Pojdi v zbirko podatkov

Živinoreja

Živinoreja

Bistveni vidiki živinoreje in njen globalni vplivŽivinoreja je panoga kmetijstva, ki vključuje vzrejo, rejo in upravljanje...

preèítajte si viac

Partnerji

AGRAR Plus Beteiligungsges.m.b.H.
AGRAR Plus Beteiligungsges.m.b.H.
University of Hohenheim
Centre for Research and Technology Hellas
University of Hohenheim
Centre for Research and Technology Hellas
University of Hohenheim
Centre for Research and Technology Hellas
University of Hohenheim
Centre for Research and Technology Hellas